Taksim Cumhuriyet Anıtı

Cumhuriyet-Anıtı
ikarakas
Nisan24/ 2013

1927-1928 Yıllarında İtalyan heykeltraş Pietro Canonica’ya yaptırılmıştır.  Anıt’ın ilk olarak bir havuzun ortasına konulması düşünülmüş ancak maddi zorluklar nedeni ile bu düşünceden vazgeçilmiştir. Anıt’ın bir yüzü Kurtuluş Savaşı’nı, diğer yüzü ise Cumhuriyet Türkiye’sini simgeler. Mustafa Kemail’in sivil kıyafetlerle  askerlerin ve halkın önünde görüldüğü yüzde arkada iki Sovyet generali de bulunmaktadır. Sovyet generallerin konulmasının sebebi Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyetlerin yaptığı yardıma duyulan minnetir. Anıtın yan yüzlerinde ise birer asker heykeli ve üstelerinde kadın maskları yer almaktadır. Bu kadın masklardan birisinin yüzü peçelidir. Bu Cumhuriyet öncesi kadını simgeler. Diğer kadın’ın ise yüzü açık ve gülümsemektedir. Bu da Cumhuriyet sonrası kandını simgeler ve Atatürk Kültür merkezine bakmaktadır.

Anıt’ın yapımına başlandığı sırada sanayi-i nefise mektebinde bir yarışma düzenlenmesi ve birincinin tüm masrafları devlet tarafından karşılanmak üzere Canonica’nın yanına gönderilmesi kararlaştırılır. Ancak yarışma sonuçlandığında birinci olan değil ikinci olan öğrencinin gönderilmesi istenir. Bunun nedeni Sabiha Ziya adlı bir genç kızın yarışmayı birincilikle kazanmasıdır. Sonrasında maarif bakanı Mustafa Necati bey ve Mustafa Kemal Atatürk araya girerek Sabiha Ziya’nın Roma’ya gönderilmesini sağlamıştır.

Sabiha Ziya Cumhuriyet döneminin ilk kadın heykeltıraşı olarak bilinir.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/kulakardi.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405