Once Upon a Time in Maraş

sarah_musa
KOLSENTIR
Temmuz13/ 2016

 

Bundan yaklaşık 20 sene önce, şimdikinden oldukça değişik bir gündemimiz vardı.  İngiliz kızı Sarah ve Kahramanmaraşlı Musa arasındaki aşk ülke gündemine bomba gibi düşmüş ve konu memleketler arasında Kardak Kayalıkları krizine dönmeden, İngilizler hamile Sarah’ı vatan topraklarına götürerek olası facianın (!) önüne geçmişti.

Her şey 13 yaşındaki Sarah’ın ailesiyle Alanya’ya tatile gelmesi ve burada 18 yaşındaki Musa’ya aşık olmasıyla başlamıştı. Sonrasında, Sarah’ın din değiştirmesi, kapanması, kıyılan imam nikahı, Musa’nın küçük yaşta kızı alıkoyma suçunan göz altına alınması ve hapis yatması, Sarah’ın hamile kalması, İngiliz ailenin bu aşkı desteklemesi, Türkiye’de konunun “Avrupa Avrupa duy sesimizi işte bu Türklerin ayak sesleri” kıvamında algılanması ve “damat dediğin Türkiye’den alınır” sonucuna varılması derken İngiliz medyasının yapmış olduğu baskıyla Sarah’ın gerisin geriye memleketine dönmesi ile biten bir aşk hikayesi.

Hatta konunun baş rolde Musa’nın oynadığı dizisinin de çekilmesiyle türünü ve puanını da söyleyebiliriz: Puan: 3,79 Türü: Dram, 5 Bölüm 50’şer Dakika.

Sarah memleketine döndükten sonra bir rivayete göre Musa’nın evlendiğini duyunca, daha olası bir senaryoya göre de sevdiğinden 17 yaşında yan komşusu ile evleniyor. Ondan bir çocuğu, 3. evliliğindense 2 çocuğu oluyor.  Sarah şu anda 33 yaşında ve 4 çocuk annesi, Musa’yla olan evliliğinden olan çocuğu Muhammet babasını hiç görmemiş. Musa, Sarah’ın Muhammet’i Kahramanmaraş’a hiç göndermediğini, gelirse geri dönmek istemeyeceğinden endişe ettiğini söylüyor. Muhammet ile iletişimini sadece İnternet üzerinden sağladığını oğluyla fiziksel olarak hiç bir araya gelmediğini ifade ediyor. Çocuğun Türkçe bilmemesi de İnternet üzerinden iletişim için büyük engel.

Bu arada Musa da 2 kez daha evleniyor ve 2 çocuğu oluyor. Musa 2012’de verdiği röportajda Sarah’ın eski dinine döndüğünü bildiğini ama eski kayınpederinin din değiştirerek Müslüman olduğunu ve Ahmet adını kullandığını söylüyor.

Haberlere göre son durumda Sarah’ın evliliği mutlu mesut sürerken, Musa 2 evliliğini de sonlandırmış ve Kahramanmaraş’tan hiç çıkmamış, son eşi evliliğini bitiren şeyin Musa’nın Sarah ile telefonda çok fazla konuşması olarak belirtmiş. Her ne kadar yeni hayatlar kurdularsa da öyle ya da böyle geçmiş peşlerini pek bırakmamış görünüyor.

O eski aşkların kalmadığına dair ufak bir not: Benzer bir olay 2013’te 16 yaşında İngiliz bir kızla 22 yaşındaki Türk genci arasında da yaşanıyor, ama bu sefer erkek tarafının olaya bakış açısı bambaşka:

“İngiliz Daily Mirror gazetesine konuşan Ertan, “Sıkılmıştım, macera olsun diye yaptım” dedi. Ertan, yeni bir İngiliz kız arkadaşının olduğunu ve İngiliz kızların ‘kolay’ olduğunu söyledi. Yine bir İngiliz genç kızla kaçacağını söyleyen Ertan ‘Bu kez 18’in üzerinde olmasına dikkat edeceğim. Pişman değilim” sözleri dikkat çekti.”

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/kulakardi.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405