Kara Tren İorfa

iorfa
İnanç Aydınlar
Nisan26/ 2013

Dominic Iorfa

10 Ocak 1968, Nijerya

Kariyerinde Queens Park Rangers, Galatasaray ve Falkrik, Shrewsbury, Peterborough, Guangzhou, Instand-Dick gibi takımlarda oynamıştır.

Galatasaray, kendisini 9 saat süren pazarlık sonucu Queens Park Rangers’dan transfer etmiştir. O zaman bu transferden Queens Park Rangers’ın 1 milyar, İorfa’nın ise 1.5 milyar lira aldığı yazılmıştır. Dönemin Fotospor gazetesi transferi Kara Tren İorfa manşetiyle duyurmuştur. İorfa’nın Galatasaray’a 2.5 milyar liralık bir bedelle transferi ülkesi Nijerya’da şok etkisi yaratmıştır.

Galatasaray forması ile ilk maçında Mustafa Denizli tarafından oyuna ikinci yarıda alınır. İlk topla buluşmasında müthiş bir depara kalkar, 7–8 metre gittikten sonra yüksek hızdan dolayı kendi kendine çelme takar ve yere düşer. İlk maçında İorfa’nın aslında futbolcu olmadığı anlaşılır. Çok rüzgarlı bir havada kendi yaptığı ortaya kafa vurması gibi hatırlayanları gülümseten  anılar bırakmıştır. Galatasaray’da 8 maç yedek olarak sonradan oyuna girdi ve oynadığı dakikalar boyunca tribünlerin eğlencesi oldu. Transferde dolandırıldığını anlayan Galatasaray kulübü İorfa’yı adeta dışlar. Oyna(ma)dığı yarım sezonda futbolculuğu ile değil başına gelenler ile gazetelere konu olur.

Aile hasreti nedeniyle gerekli performansı gösteremediğini iddia eder. Fakat Galatasaray yönetimi ailesini getirmesi için para vermez. Sağdan soldan bulduğu paraları toplayarak, uçak bileti alarak Nijerya’daki eşine yollar. Nijerya üzerinden Bulgaristan aktarmalı gelecek olan İorfa’nın eşi Bulgarların izin vermemesi sebebiyle uçaktan çıkamaz. Gazeteler İorfa’nın eşi Bulgaristan havalimanında mahsur kaldı diye haber yapar fakat daha sonra ülkeye nasıl giriş yaptıkları bilinmez.

Nihayet ailesine kavuşur ama sahadaki performansında bir değişiklik olmaz. Ailesi ile beraber kendi imkanlarıyla taşındığı evin 2,5 milyon liralık kirasını ve aidatını parasızlık sebebiyle ödeyemez. Galatasaray ise sözleşmede ev kirası ile ilgili bir madde bulunmaması sebebiyle bu parayı ödemeye yanaşmaz.

Bu da yetmiyormuş gibi evin telefonu da gene borç yüzünden kesilir, kendisine veresiye mal veren bakkal, kasap ise alacakları sebebiyle peşindedirler. Esnafın Alp Yalman’a ve de Yurdaşen Karahasan’a ulaşma çabaları sonuç vermez.

Ailesinin Türkiye’ye gelmesi İorfa’nın futbolculuğuna bir fayda sağlamasa da tribünler yedek olarak oyuna gireceği dakikaları sabırsızlıkla bekler. Fakat o aldığı az dakikalarda tribünlerin kendisine gülmesine  karşılık gülerek elini sallayarak selam verir. Sezon sonunda ayrılırken “tam lige alıştım gönderildim” demistir. Galatasaray’ın gelmiş geçmiş en fiyasko transferlerinden biri olarak unutulmazlar arasında yerini almıştır.

Etiketler:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/kulakardi.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405