Hayat sana teşekkür ederim!

İnanç Aydınlar
Mayıs28/ 2013

Violeta Parra (Violeta del Carmen Parra Sandoval) 14 Ekim 1917 – Şubat 1967

Şilili folklor araştırmacısı, folk müzisyeni; şair, ressam, heykeltıraş, çömlekçi ve dokumacı. ‘Yeni şarkı’ (nueva canción) müziğinin tavır ve felsefesinin biçimlenmesinde en önemli role sahip olduğu kabul edilir.Şili’nin güneyinde, Chillán eyâletinde, San Carlos adında küçük bir şehirde doğmuştur. Gracias a la vida şarkısı Dünyaca ünlüdür.

Babası müzik öğretmenidir. Kendisinin gitarla eşlik ettiği annesinden, Şili geleneksel halk müziği şarkıları dinlemiştir. Çocukluğu boyunca Parra, sekiz kardeşiyle birlikte, taşrada yoksulluk içinde yaşar. Yüzündeki derin yaralar, çocukluğunda yaşadığı çiçek hastalığı yüzündendir. Dokuz yaşındayken Parra, gitar ve şarkı söylemeyi öğrenirken, henüz oniki yaşında kendine ait ilk şarkılarını besteler. Santiago ‘daki bir devlet okulunda öğretmenlik öğrenimi görür. Gençliğinde Şili devrimci hareketinin içinde yer alır ve Şili Sosyalist Partisi’ne üye olur. 1950’lerden başlayarak yıllarca And köylerini dolaşarak yerlilerle söyleşiler yapar, kayıtlar alır, eski folk şarkılarını toplar ve arşivler. Bu zaman diliminde bolero, corrido ve tonadalar bestelerken, barlarda, küçük dans salonlarında ve sirklerde sahneye çıkar.

1952 yılında Luis Cereceda ile evlenir, Isabel ve Ángel isimli iki çocuk Dünya’ya getirir ve müzik çalışmalarının büyük kısmını onlarla beraber gerçekleştirir

1967’de, sevgilisinden ayrılmasının ardından girdiği depresyon sonucunda intihar ederek yaşamına son verdi. İlk evliliğinden olan kızları İsabel ve Angel, bugün annelerinin müzikal ve araştırmacı tarzını sürdürüyorlar.

30’un üzerinde albümü yayınlanan Violeta Parra’nın tüm şarkıları içerisinde en etkileyici olanı ‘Gracias a la Vida’, Mercedes Sosa, Joan Baez, Claudia Lopez Bascuñan ve Maria Farandouri tarafından da seslendirilmişti.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/kulakardi.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405