Bağdat Kafe

te_ori
Şubat03/ 2014

Son yılların en önemli gündem maddesi Suriye’deki iç savaş. Suriye’de onlarca grup kendi ideallerince savaşmaya devam ededursun, bizim ülkemizde henüz ağırlıklı olarak iki grup tutum var savaşa karşı. Halkına zulmediyor diye Esad karşıtı olanlar ve Ortadoğu’daki amansız oyunlara karşı duruyoruz diyen, kimi istemeye istemeye kimi ise seve seve Esad’ı destekleyenler.

Tabi bu çok yüzeysel bir bakış açısı. Konu daha detaylı incelenebilir ve daha derin, anlamlı çıkartımlar elde edilebilir. Ortak sesler de yok değil. Bugün hepimiz savaşta yaşanan can kayıplarına üzülüyor, bunun durması gerektiğini düşünüyoruz. Hiçbirimiz burnumuzun dibinde olup biten bu savaşa göz yumamıyoruz.

Bunun bir yanılsama olmadığına, yeterince zaman geçen her şey gibi bu savaşı da kanıksamayacağımıza inanmayı hepimiz çok istiyoruz. Fakat aşağıdaki ‘istatistikler’ bu konuda biraz umudumuzu kırabilir. Geçtiğimiz on yılın en büyük olaylarından ve bir zamanlar yaprak kıpırdasa ekranlarımızdan, gazetelerimizden haberdar olduğumuz Irak Savaşı hala can almaya devam ediyor. Fakat artık ABD çekildiği için midir yoksa yıllardır devam etmesinden dolayı aşinalık kazandığımızdan dolayı mıdır, pek rastlayamıyoruz haberlerde.

2 Şubat 2014: 24 Ölü.
1 Şubat 2014: 24 Ölü.
31 Ocak 2014: 14 Ölü.
30 Ocak 2014: 25 Ölü.
29 Ocak 2014: 39 Ölü.
28 Ocak 2014: 11 Ölü.
27 Ocak 2014: 32 Ölü.

Bunlar sadece son bir haftada Irak’ta bombalı saldırılar, silahlı saldırı, adam kaçırma, idam, intihar saldırıları sonucu hayatını kaybeden insan sayısı. 2014 Ocak ayında ölenlerin toplam sayısı ise 1.076 sivil. 2013 yılında ölen sivillerin sayısının 7.000 ile 10.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. http://www.iraqbodycount.org/database/recent adresinden olan biten takip edilebilir.

Savaşların amaçlarının çirkin olup olmadıkları, milli menfaatlere uygun ölümlerin haber değeri taşıması, insanın ölüm dahil, sürekli olan şeylere ilgisini yitirmesi gibi şeyler bu yazının amacı dışındadır. Sadece Suriye İç Savaş’ının geleceğine dair yapılacak yorumlarda istatistiki bir katkı niteliğindedir.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/kulakardi.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405