Bir figuran gibi öldü. Kimsesiz, yalnız.

yadigar-ejder
ikarakas
Mayıs23/ 2013

Yadigar Ejder

Gerçek adı Yadigar Kuzudur. Türk sineması’nın en büyük karakter oyucularından biridir.

“Türk sinemasının dev adamı”  olarak bilinen sanatçı, 100’ün üzerinde filmde rol almıştır. Ne acıdır ki; ev kirasını ödeyemediği için Taksim parkında kalmak zorunda kaldığından, soğuktan ölerek 19 Ocak 1992 yılında henüz 44 yaşındayken aramızdan ayrılmıştır. Mezarı Kulaksız Mezarlığındadır. Kemal Sunal’ın neredeyse bütün filmlerinde rol almıştır.

İri gövdeli, uzun boylu yapısıyla filmlerde sürekli jönlerden dayak yerken izledik onu. O dayak yerdi, biz gülerdik. Kahramanımız gözümüzde büyürdü ona dayak atarken. O ise sesini çıkarmadan içtenlikle yerdi dayağını. Hep kötü bir babanın adamıydı yadigar. İyi insanlara saldırır, kötülüğe hizmet eder, haince kahkahalarla gülümserdi. Diğer figüranlar onun kadar iri olmadığı için onun dayak yemesinin ayrı bir anlamı olurdu.

Son zamanlarda işleri iyi değildi Yadigar’ın. İyice parasız kalmış, karnını doyurmakta güçlük çekiyordu. Tek göz bir odada kalıyordu. Buna rağmen kira parasını ödemekte güçlük çekiyordu. Bir gün evinden çıkardılar Yadigar’ı. Taksim parkında yaşamaya başladı. Bir gün bir banka uzandı. Uyudu, bir daha uyanmadı. Bir figuran gibi öldü. Kimsesiz, yalnız.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/kulakardi.com/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405